Markalar

Kategoriler

BİLGİLER - UYARILAR

NEWTON ve NEWTON EASYFIT Koşum Kullanıcılarının Dikkatine

Petzl firmasının uzun yıllardır ürettiği NEWTON (C73000) ve NEWTON FAST JAK (C73JFO) düşme önleyici koşumlar 2016 yılından itibaren dikkate değer tasarım değişiklikleri ile yenilenerek NEWTON (C73AAA) ve NEWTON EASYFIT (C73JFA) adıyla kullanıma sunulmuştur.

2016 öncesi NEWTON koşumlarda, göğüs bölgesinde koşumu yüke dayanıklı olarak kapatan bir toka yoktu.

2016 Öncesi

2016 Sonrası

Newton (C73000)Newton Fast Jak (C73JFO)Newton (C73AAA)Newton Easyfit (C73JFA)

Önde bir plastik toka bulunmakla birlikte, kullanım sırasında göğüsteki iki adet A/2 bağlantı noktasının DELTA (P11) veya OMNI (M37TL) gibi üç-yönlü bir karabina ile kapatılması gerekmekteydi. Koşumun sadece sırt bağlantı noktası kullanılacak olsa bile göğüs halkalarının en azından herhangi bir kilitli karabin ile kapatılması gerekiyordu.

 

ÖR: NEWTON FAST JAK 

2016 yılından bu yana üretilmekte olan NEWTON (C73AAA) ve NEWTON EASYFIT (C73JFA) modellerinin göğüs bölgesinde A/2 bağlantı noktalarından bağımsız olarak konumlandırılmış, yüke dayanıklı bir otomatik toka bulunmaktadır.

NEWTON (C73AAA)NEWTON EASYFIT (C73JFA)

Bu toka kapatıldığında göğüsteki A/2 bağlantı noktalarını birbirinden ayırmaya yönelik bir yüklenme riskini ortadan kaldırır ve düşme önleyici bağlantı buradan yapılacaksa, uygun biçimli herhangi bir kilitli karabin kullanılabilir. Yeni modelle birlikte bu noktada üç-yönlü karabinlerin kullanılmasına gerek kalmamıştır. Petzl, örnek olarak Am’D (M34A TL) karabinleri önermektedir.

 Ayrıca, sadece sırt bağlantı noktasının veya omuz bağlantı noktalarının kullanılacağı durumlarda göğüsteki A/2 noktalarının bir karabinle kapatılması gereği de ortadan kalkmıştır.

 

Güvenli iş yaşamı dileklerimizle kullanıcılarımızın dikkatine sunulur.