Markalar

Kategoriler

BİLGİLER - UYARILAR

TRANGIA - SIKÇA SORULAN SORULAR* Trangia bütan gaz ocağı ya da Multifuel ocak ile ne tip gaz kartuşu kullanabilirim?

Bu ocaklarda, EN417 standardına uygun vidalı tipte propan/bütan karışımlı gaz kartuşları kullanılabilir(Örneğin; Primus, Evolite, Nurgaz, MSR, Optimus). Doldurulabilir gaz kartuşları maalesef Trangia bütan gaz ocağı ile kullanılamamaktadır.


* İspirto ocağı, bütan gaz ocağı ya da yakıt şişesi uçakta taşınabilir mi?

İsveç Havacılık İdaresine göre, ispirto ocağı, bütan gaz ocağı ya da yakıt şişesi boş ya da su ile dolu olduğu sürece tehlikeli madde olarak görülmemektedir. Yine de, bu eşyaları el bagajında taşımayıp kayıt bankolarında (check-in) teslim etmek tavsiye edilir. Uçuş öncesinde her zaman havayolu firmasının taşıma kurallarını kontrol ediniz.


* Üzerine yemek dökülmüş ve delikleri kısmen tıkanmış ispirto ocağını nasıl temizleyebilirim?

Çelik tel, kalın bir iğne ya da benzeri malzemeler ile delikleri temizleyin. Ocağı temizlemek için bulaşık teli kullanabilirsiniz. Yemek kalıntılarının deliklerden içeri kaçmamasına dikkat edin. Ocağı temizledikten sonra iyice kuruması için bekleyin. Ardından, kullanım öncesi bir deneme yapmanızı tavsiye ederiz. Böylece ocağın düzgün yanıp yanmadığını kontrol edebilirsiniz.


* Kullanım sonrası ispirto ocağı içerisinde bir miktar ispirto kalırsa, kapağı kapatıp ertesi gün kullanmak için saklayabilir miyiz?

Yakıt, kapak uygun şekilde kapalı ve O-ring (halka conta) zarar görmediği sürece ocağın içerisinde saklanabilir. Kapağı kapatmadan önce ocağın tamamen soğuduğundan emin olun. İspirtonun ocak içerisinde uzun süre boyunca saklanmaması gerektiğini unutmayın. Ocak içerisindeki yakıt dökülebileceği için set içerisinde paketlenip taşınmamalıdır. En verimli yakıt kullanımı için her zaman ihtiyacınız kadar ispirtoyu ocağa eklemenizi tavsiye ederiz.


* Gaz akışının çok düşük olduğu bir Trangia bütan gaz ocağım var. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Sorun büyük ihtimalle ocak memesini tıkayan kirden kaynaklanmaktadır. Ocağı ve ocak memesini talimatlarda gösterildiği gibi sökünüz. Üzerindeki küçük delikten üfleyerek ocak memesindeki tıkanmayı açabilirsiniz.


* Kaplarım ya da rüzgârlığım eridi, bunun sebebi ne olabilir?

Eğer tencereyi içerisinde yemek, su ya da yağ olmadan ocağın üzerine koyarsanız sıcaklık hızlıca yükselebileceği için erimeler görülebilir. Rüzgarlık her zaman rüzgara dönük olmalıdır. Eğer delikler rüzgâra dönük değilse ya da rüzgâr aniden yön değiştirirse alev ters yönde hareket ederek deliklerde erimeler meydana getirebilir. Ayrıca, yere ya da rüzgarlığa sıçrayan yakıt da buna yol açabilir. Böyle bir durumda, ocağı söküp güzelce kurulayıp temizleyin.


* Trangia tencereleri açık ateş üzerinde kullanılabilir mi?

Evet, tüm tencereler açık ateşte kullanılabilir. Bazı ürünlerin eriyebilecek plastik parçalarının olduğunu unutmayın. Boş kapları ya da kuru tencereyi eriyebileceği için aşırı ısıtmamaya dikkat edin.


* Yemek pişirirken Trangia Multi-Disc tencere üzerine kapak olarak kullanılabilir mi?

Trangia Multi-Disc, pişirme esnasında deforme olacak kadar yüksek sıcaklığa maruz kalabileceğinden kapak olarak kullanılamaz. Ancak, diğer yiyecekler pişirilirken, yiyecekleri sıcak tutmak için (ocak üstünde değilken) kapak olarak kullanılabilir.


* Trangia ocağımı nasıl temizleyebilirim, bulaşık makinesini kullanabilir miyim?

Trangia malzemelerinizi bulaşık makinesinde yıkamamalısınız. Bulaşık deterjanları (makine için) çok güçlüdür ve alüminyum üzerinde kötü lekelenmelere yol açabilir. Elde yıkama yapabilirsiniz. Yapışmaz (non-stick, teflon, vb.) yüzeyli malzemeler hariç, inatçı lekeler için sabun emdirilmiş bulaşık teli veya Schotchbrite kullanabilirsiniz.


* Alüminyum kaplarımın içinde su kaynattıktan sonra kaybolmayan lekeler oluştu. Bunun sebebi nedir?

Kullandığınız su, alüminyum ile reaksiyona giren sararma/kararmalara sebep olabilen tuzlar ve mineraller içerebilir. Yıkamak / kazımak pek mümkün değildir. Bu tip renklenmeler doğaldır. Kaplarınızı güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.