Markalar

Kategoriler

BİLGİLER - UYARILAR

Ürün sertifikalarını sorgulamak için:
 
İlk önce, kişisel koruyucu donanımınıza sertifika veren onaylanmış kuruluşun kodunu bulmanız gerekiyor. Kişisel koruyucu donanımların çoğunun* üzerinde bu kod bulunmak zorundadır.  
Örneğin, elimizde Petzl marka bir el jumarı var, arkasını çevirdiğimizde CE damgasının yanında "0082" yazdığını görüyoruz. İşte aradığımız, sertifikayı veren onaylanmış kuruluşun kodu budur.


 
İkinci olarak, onaylanmış kuruluşların iletişim bilgilerine Avrupa Birliği'nin internet sitesi üzerinden ulaşılmaktadır. http://ec.europa.eu/enterprise/newapproach
 
Son olarak, onaylanmış kuruluşla iletişime geçerek sertifika sorgusu yapılmalıdır. Telefon açılabilir ya da e-mail atılabilir. Yapılması gereken, sorgulanan KKD'nin marka, model, ürün kodu, model kodu, seri numarası vb. bilgileri hazırda bulundurmaktır.
 
Not: Bazı onaylanmış kuruluşların internet sitelerinden sertifika sorgusu yapılabilmektedir. Örneğin CE0123 (TÜV) web sitesinde sertifika sorgu aracı bulunmaktadır. (bk. www.tuev-sued.de).
 
Dikkat! Sizlerle paylaşılan sertifikalara güvenmeyin!
Sertifikanın aslı, sadece üreticide ve sertifikayı veren onaylanmış kuruluşta bulunur. Sizlerle paylaşılan faks belgeleri, bilgisayar taramaları, fotokopiler hatta ıslak imzalı ve kaşeli dokümanlar sahte olabilir, doğruluğunun sorgulanması gerekir. Şüpheye düştüğünüz durumlarda mutlaka sertifika sorgusu yapılmalıdır. Büyük bir suç olmasına rağmen, bu sertifalar çok kolay taklit edilebilmektedir. Önceden yaşanmış birkaç olay yüzünden ortalıkta dolaşan sertifikalara itibar etmemenizi ve sertifika veren onaylanmış kuruluşla iletişime geçip ilgili sorguları yapmanızı öneririz.
 
Dikkat! Ürünün tek bir parçasının sertifikalı olması bütün ürünün onaylı olduğu ve gerekli bütün testlerden geçtiği anlamına gelmez. Örneğin, çift kollu bir lanyardın sadece bağlantı karabininde sertifika olması bütün ürünün sertifikalı olduğu anlamına gelmez. Son ürünün ilgili testlere tabi tutulmuş ve belgelendirilmiş olması gerekir.
Bunun yanı sıra, sertifikalı bir sistemin her parçası için ayrı ayrı sertifika almak gerekli olmayabilir. Bazı durumlarda bir standart başka bir standardı kapsayabilir. Örneğin şok emicili bir lanyardın, lanyard sertifikasını sorgulamak yerine şok emici standardına uygunluğunu sorgulamak gerekir çünkü bu üründe kritik olan parça şok emicidir ve şok emici standardı lanyard standardını da kapsar.

 
*- kategori 1 KKD'lerde onaylanmış kuruluşun kodu bulunması zorunlu değildir
 
Yararlı bağlantılar:
AB PPE bilgilendirme sayfası: http://ec.europa.eu
AB PPE kullanımıyla ilgili özet bilgi: http://europa.eu